Літературний вечір "В сім`ї вольній, новій"

В сім`ї вольній, новій
літературний вечір для старших дошкільників

Мета: Розширити знання дітей про творчість Т.Шевченка. Закріпити вміння виразно декламувати вірші напам’ять, інтонаційно, виразно передаючи характер творів (ліризм, задушевність). Виховувати інтерес до поетичних творів Т.Г.Шевченка, любов до української мови та поезії.
.
Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка у вишитому рушнику; на святковій скатертині – Кобзар.
Хід
Вихователь: - Дорогі діти, шановні гості! У цьому році ми відзначаємо 200-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка. Сьогодні особливо дзвінко звучатимуть його пісні і вірші, добром любові зігріватимуть серця. У ці дні багато людей побуває на землі, яку «сходив Тарас малими босими ногами», де він виріс, щоб напитися води із криниць, з яких і він колись пив, помилуватися красою землі, якою і він колись так захоплено милувався.

Дитина.
Слухайте, слухайте голос,
Голос безсмертний Тараса,
Він наша гордість і слава,
Рідного слова окраса.
Дитина.
Він народився в неволі,
Виріс борцем проти гніту,
Бився за щастя народу,
Бивсь проти рабського світу.
Дитина.
І не здолали поета
Царська тюрма і кайдани,
І не збороли Тараса
Царські сатрапи-тирани.
Дитина.
Пісня його невмируща,
Рідного слова окраса.
Слухайте, слухайте голос,
Голос безсмертний Тараса.
(звучить запис «Реве та стогне Дніпр широкий»)
Дитина.
Благословен той день і час,
Коли прослалась килимами
Земля, яку сходив Тарас
Малими босими ногами.
Дитина.
Не на шовкових пелюшках,
Не у величному палаці –
В хатині бідній він родивсь,
Серед неволі, тьми і праці.
Вихователь: - У жителя села Моринці Григорія Івановича Шевченка і його дружини Катерини 9 березня 1814 року народився син Тарас. Батьки Тараса – кріпаки пана Енгельгардта. Потім вони переїхали в село Кирилівку. Від важкої праці помирає мати – Катерина Якимівна. Тарасу йшов 10-й рік. Після смерті матері батько залишився з п’ятьма дітьми. Тарас вчився у дяка. Першою опанованою ним книгою була «Граматика». З раннього дитинства у Тараса був особливий хист до малювання.
(Перегляд презентації перших малюнків.)

Вихователь: - Для нашого народу залишився великий скарб – «Кобзар». «Кобзар» - мудрий наставник для багатьох поколінь, заповітна книга, яка навчає добра і совісті, рідної мови. Це вічна книга життя нашого народу.
Запрошую Вас, любі малята, прочитати вірші Т.Г.Шевченка.
(діти читають вивчені твори)
Вихователь: - Вся поетична творчість Шевченка захоплювала, захоплює і вічно кликатиме до себе душі композиторів. Свідчення цьому – численні музичні твори на слова Шевченка: пісенність його поезії невичерпна..
(діти виконують пісню «Садок вишневий коло хати…)

Вихователь: - Помер Тарас Шевченко на чужині, але згодом перевезено і перепоховано в Каневі на Чернечій горі.
(звучить «Заповіт»)

Вихователь: Громове слово Шевченка лунає далеко за кордонами нашої землі. Він – співець України, її неповторної природи, її волелюбного й працьовитого народу. Вірші поета були, залишаються і завжди будуть книгою життя.
(пісня «Зацвіла в долині…»)

Вихователь: - Дорогі діти, шановні дорослі! Шануймо та розвиваймо народні традиції шани та любові до геніального поета України.